۸۶ میلیارد ریال زکات در گنبدکاووس جمع آوری شد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۴ ب.ظ
۸۶ میلیارد ریال زکات در گنبدکاووس جمع آوری شد  رییس کمیته امداد منطقه یک گنبدکاووس درشرق گلستان گفت که این نهاد به عنوان متولی دبیرخانه شورای زکات شهرستان، امسال مبلغ ۸۶ میلیارد ریال زکات جمع آوری کرده است.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا، محمد باقرپور روز دوشنبه در سومین نشست اعضای شورای زکات گنبدکاووس که در دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار شد، افزود: زکات جمع آوری شده در سال جاری ۱۵۳ درصد در مقایسه با سال قبل آن افزایش داشته است.


وی بابیان اینکه امسال سهمیه پیش بینی جمع آوری زکات در گنبدکاووس مبلغ ۹۹ میلیارد ریال بود، اضافه کرد: با تلاش حدود ۷۰۰ عامل و مبلغ زکات در این شهرستان ۸۶ درصد تعهد پیش بینی شده محقق شد.
باقرپور گفت: از مجموع زکات جمع آوری شده سال جاری، ۹۹٫۷ درصد آن صرف پرداخت به نیازمندان روستاها و مددجویان این نهاد و بهزیستی و تنها سه دهم درصد هم صرف اجرای یک طرح عمرانی در یکی از روستاها شد.
وی با اشاره به تشکیل شورای زکات در روستاها و نقش آنان در جمع آوری و توزیع زکات بین نیازمندان روستا تصریح کرد: هم اکنون در ۸۰ درصد از ۱۷۶ روستای واقع در دو بخش مرکزی و داشلی برون گنبدکاووس شورای زکات تشکیل شده است.
به گزارش ایرنا، رییس کمیته امداد منطقه دو گنبدکاووس نیز دراین جلسه اعلام کرد: درحال حاضر دو اداره کمیته امداد و بهزیستی در مجموع ۲۵ هزار خانوار زیر پوشش دارند که معادل ۱۴ درصد از جمعیت شهرستان می باشد.
رحیم تیموری گفت: گنبدکاووس در دو بخش کشاورزی و دامپروری ظرفیت بالایی دارد و سالانه حداقل می توان ۴۰۰ میلیارد ریال زکات جمع آوری کرد که با این مبلغ خدمات خوبی به نیازمندان بویژه دربحث مسکن و تامین جهیزیه می شود ارائه داد.
وی تشکیل شورای زکات بخش را از دیگر نیازهای شهرستان بر اساس دستورالعمل ابلاغی شورای عالی زکات دانست و اضافه کرد: امروز پرداخت زکات بیشتر مودی محوری است و در آن فرد براساس اختیار و صلاحدید، زکات خود را به نیازمندان می دهد.
به گزارش ایرنا، امام جمعه گنبدکاووس نیز دراین جلسه بر لزوم برگزاری همایش یا جشنواره زکات برای فرهنگ سازی و احیای این فریضه واجب الهی تاکید کرد و گفت: شورای زکات باید گزارش زکات جمع آوری شده و مصارف آن را شفاف به مردم اطلاع رسانی نماید.
حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی افزود: استان گلستان و گنبدکاووس درتولید گندم و فراورده های دامی از استان ها و شهرستان های برتر کشور به شمار می روند بنابراین به همین میزان نیز باید در جمع آوری زکات پیشگام و برتر باشد.
به گزارش ایرنا، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در این جلسه با تاکید برضرورت تشکیل شورای زکات بخش، بر لزوم ترویج فرهنگ جمع آوری این فریضه الهی با برگزاری همایش تجلیل از مودیان زکات در این شهرستان تاکید کرد.
فرهاد شیبک گفت: از محل منابع زکات جمع آوری شده می توان بخشی را به اجرای طرح های عمرانی در روستاها اختصاص داد که قطعا دهیاران از آن استقبال می کنند.
ارائه گزارش سطح کشت گندم، جو و دانه روغنی کلزا درمجموع به مقدار تقریبی ۱۶۰ هزار هکتار با پیش بینی درآمد پنج هزار میلیارد ریال توسط مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس و نیز ضرورت بهره مندی بیشتر مددجویان بهزیستی از منابع زکات جمع آوری شده از دیگر مباحث مطرح شده دراین جلسه بود.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار