۳۵۰۰ خانوار عشایر کرد و ترکمن در مراتع گلستان مستقر شدند

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ | ۲۰:۰۰ ب.ظ
۳۵۰۰ خانوار عشایر کرد و ترکمن در مراتع گلستان مستقر شدند مدیرکل امور عشایر گلستان از کوچ پاییزه و استقرار ۳ هزار و ۵۰۰ خانوار از عشایر کرد استان های خراسان شمالی و رضوی و برخی عشایر ترکمن در مراتع قشلاقی این استان خبر داد.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا، رضا علیپوری اظهار داشت: عشایر کرد کوچنده استان های خراسان شمالی و رضوی و عشایر ترکمن گلستان در ۳۵۰ هزارهکتار مرتع این استان مستقر شدند.
وی گفت: عشایر کرد خراسان های شمالی و رضوی در ۲۱ طایفه مستقل با حدود ۲ هزار خانوار و جمعیت تقریبی ۱۱ هزار نفر در هنگام کوچ پاییزه به مراتع قشلاقی گلستان از جمله سه ایل راه خشتلی، شملی و قازانقایه وارد استان می شوند.
علیپوری اضافه کرد: همچنین عشایر کوچنده ترکمن گلستان از ۳ ایل یموت، گوگلان و طوایف مقدس با هزار و ۵۵۲ خانوار و جمعیت حدود ۹ هزار و ۷۰۰ نفر هستند که کوچ درون استانی دارند.
وی بیان کرد: اداره کل امور عشایر گلستان به جامعه هدف خود شامل عشایر کوچنده خراسان های شمالی و رضوی و نیز عشایر کوچنده ترکمن استان در قالب یک اتحادیه و ۱۰ شرکت تعاونی خدمات رسانی می کند.
مدیرکل امور عشایر گلستان ادامه داد: عشایر کوچنده و بومی استان ۷۶۳ هزار راس دام سبک دارند که سالانه ۶ هزار و ۴۲۵ تن گوشت قرمز، ۱۴ هزار و ۵۶۲ تن شیر، هزار و ۱۲۵ تن پشم و افزون بر ۳۸۰ تن سایر محصولات لبنی تولید و روانه بازار می کنند.
به گفته علیپوری، عشایر استان گلستان بیشتر در مراتع دو شهرستان گنبدکاووس و مراوه تپه حضور دارند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار