تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۶
282 views

خانواده‌ها درگیر سراب رشته‌های پُرمتقاضی نشوند/ توانمندسازی معلمان با کمک مولفین کتب درسی انجام می‌شود

خانواده‌ها درگیر سراب رشته‌های پُرمتقاضی نشوند/ توانمندسازی معلمان با کمک مولفین کتب درسی انجام می‌شود

رئیس اداره آموزش و پرورش گنبدکاووس با اشاره به اینکه از فصل تابستان برای توانمندسازی معلمان بهره می‌گیریم، گفت: همایش توانمندسازی معلمان با حضور مولفان کتب درسی در گنبدکاووس برگزار می‌شود.

 به گزارش گنبدی ها و به نقل از فارس، مولفه تعلیم و تربیت بدون تردید مهم‌ترین رکن اساسی پیشرفت و تعالی جوامع بشری است که میزان رشد و توسعه هر کشور به طور مستقیم با میزان توجه و اهمیت بخشی به این مولفه ارتباط دارد.

امروزه کشورهای توسعه یافته و پیشرفته در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، علمی، اجتماعی و حتی سیاسی کشورهایی هستند که با درک درستی از مفهوم تعلیم و تربیت سال‌هاست تمام تمرکز و جدیت خود را بر توسعه، تجهیز و برنامه‌ریزی محتوایی در بخش آموزش و پرورش و یا همان تعلیم و تربیت معطوف کرده‌اند.

فصل تابستان هر چند در منظر عموم مردم فصل فراغت از تحصیل و تعطیلی آموزش و پرورش است اما آنان که با نگاهی کارشناسی و عمیق به این فصل نگاه می‌کنند می‌دانند که تابستان بهترین و مهم‌ترین مقطع زمانی و فرصت برای برنامه‌ریزی و استحکام بخشی به توان مدیریتی و عملی برای افزایش کیفیت در حوزه تعلیم و تربیت و تدوین راهبردهای مهم برای موفقیت در سال تحصیلی آتی است که از سازماندهی نیروها و آمادگی مدارس گرفته تا برنامه‌ریزی برای افزایش بار علمی معلمان و مدیران در این منظومه قرار می‌گیرد.

از این‌رو گفت‌و‌گوی صمیمی داشته‌ایم با فرج‌الله رزاقی معاون مدیرکل و رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان گنبدکاووس که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

* فعالیت 75 هزار دانش آموز و 3900 معلم در گنبدکاووس

فارس: در ابتدا آماری کلی از تعداد دانش آموزان و معلمان در سال تحصیلی 97-98 در گنبدکاووس ارائه دهید؟

رزاقی: در سال تحصیلی پیش‌رو بالغ بر 75 هزار دانش آموز در مدارس سطح شهرستان در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل خواهند بود که رشدی 10 درصدی را نسبت به سال قبل داریم. تعداد معلمان نیز بالغ بر 3900 نفر خواهد بود که در حوزه تعلیم و تربیت راهنمایی خواهند کرد.

فارس: آیا مدارس آماده آغاز سال تحصیلی جدید شده‌اند؟

رزاقی: بله. فضای فیزیکی مدارس که به همت مدیران مدارس و معاونت پشتیبانی اداره آموزش و پرورش به طور کلی آماده شده و برخی مشکلات و نواقص احتمالی نیز رفع شده است، از لحاظ آمادگی مدیران و پرسنل برای استقبال از دانش آموزان و آغاز سال تحصیلی نیز همه مدارس در آمادگی کامل به سر می‌برند.

فارس: برای برگزاری مراسم بازگشایی مدارس در سال تحصیلی پیش‌رو برنامه خاصی دارید؟

رزاقی: قطعا برنامه ابتکاری و بسیار زیبایی را مد نظر قرار داده‌ایم که آن را در شورای آموزش و پرورش شهرستان نیز به تصویب رسانده‌ایم و این برنامه این‌گونه است که برنامه آغاز سال تحصیلی هر مدرسه در شهرستان را به یک اداره سپرده‌ایم تا با حمایت و هماهنگی آن اداره مراسم آغاز سال تحصیلی در مدرسه مد نظر برگزار شود.

این اتفاق ضمن زمینه‌سازی برای حضور مدیران ادارات و نهادها در مدارس موجب آشنایی دانش‌آموزان با ادارات مختلف و مدیران آنها و همچنین پویایی مدرسه در اجرای برنامه‌های مختلف خواهد شد.

* سازماندهی معلمان تا 20 مرداد به اتمام می‌رسد

فارس: سازماندهی مدیران و معلمان مدارس در مقاطع مختلف صورت گرفته است؟

رزاقی: سازماندهی مدیران و معلمان در مقاطع ابتدایی و متوسطه اول انجام شده است به شکلی که تمامی عزیزان محل خدمت و میزان فعالیت خود را به صورت مشخص دریافت کرده‌اند و تنها در مقطع متوسطه دوم به دلیل مشخص نشدن قطعی ساعات برخی دروس تا 20 مرداد روند سازماندهی معلمان به طول خواهد انجامید که پس از آن ابلاغ این عزیزان به صورت انشایی تقدیم آنها خواهد شد.

فارس: کمبود نیروی آموزشی اعم از مدیر و معلم در سال جاری در آموزش و پرورش گنبدکاووس وجود ندارد؟

رزاقی: عمده کمبودهای ما در مقطع ابتدایی است که با تدابیر و تلاش‌های معاونان محترم اداره آوزش و پرورش شهرستان گنبدکاووس و همدلی همکاران عزیز با بهره‌مندی از ساعات غیرموظفی برخی از همکاران، مدارس غیردولتی، ماده 28 و استفاده از دانشجو معلمان ورودی از دانشگاه فرهنگیان این کمبودها به طور کامل رفع می‌شود.

فارس: آیا به مدارس غیردولتی نیز نیروی رسمی تزریق می‌کنید؟

رزاقی: بر اساس قانون و آئین‌نامه ابلاغی اداره آموزش و پرورش برای بهبود کیفیت آموزشی و هماهنگی بیشتر سیستم آموزشی در مدارس غیردولتی با مدارس دولتی به مدارس غیردولتی که بیش از 120 دانش آموز داشته باشند یک نفر نیروی رسمی آموزش و پرورش را تزریق می‌کند تا به سایر همکاران آن مدرسه کمک کنند.

فارس: آیا در طول تابستان برای آمادگی معلمان نیز برنامه خاصی دارید؟

رزاقی: بله، قطعا برنامه‌های ویژه‌ای در این حوزه داریم که بر اساس نگاه برآمده از منویات رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های دولت تدبیر و امید و دستورات وزیر آموزش و پرورش مبنی بر کیفیت بخشیدن به آموزش در مدارس است.

از این‌رو در نظر داریم همایش توانمندسازی معلمان را در هفته‌های آتی با دعوت از گروه مولفان کتب درسی در شهرستان گنبدکاووس برای معلمان شرق استان برگزار کنیم تا راهبردهای عملی تدریس با استفاده از نظرات مولفان کتب را بررسی کرده و به کار ببندیم.

* حضور 7100 دانش‌آموز در کلاس‌های تابستانه آموزش و پرورش

فارس: برنامه شما در تابستان برای پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان چه بود؟

رزاقی: به طور کلی بنده و مجموعه همکارانم در معاونت پرورشی و تربیت بدنی معتقد هستیم که رسالت ما تنها پر کردن اوقات فراغت نیست و باید ارزش افزوده‌ای نیز به برنامه‌های خود در این حوزه بدهیم به همین دلیل تمامی برنامه‌های‌ها ما در این حوزه با هدف مهارت‌افزایی صورت گرفته است.

در تابستان امسال در مجموع سه کانون فرهنگی و پرورشی، مجموعه ورزشی تختی، دارالقرآن و دوره‌های قرآن‌آموزی بالغ بر 7 هزار و 100 دانش آموز در کلاس‌ها و دوره‌های ما شرکت کرده‌اند که آمار بسیار خوبی نسبت به سال‌های گذشته است.

فارس: با حضور شما توسعه امکانات و برنامه‌های ورزشی در مدارس و آموزش و پرورش گنبدکاووس رشد مضاعفی داشته است آیا برنامه خاصی در این حوزه در سال جاری دارید؟

رزاقی: در روزهای گذشته با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان زمین چمن مصنوعی فوتبال در مجموعه ورزشی تختی شهرستان گنبدکاووس با اعتباری بالغ بر 110 میلیون تومان به بهره‌برداری رسید و علاوه بر آن نیز دو کفپوش سالن ورزشی با اعتبار برون‌سازمانی برآمده از درآمدهای سالن ورزشی و مشارکت خیرین با هزینه‌ای بالغ بر 100 میلیون تومان بازسازی می‌شود.

علاوه بر آن در تابستان امسال با خرید تجهیزات ورزشی رشته‌های مختلف و تزریق آنها به مدارس در صدد هستیم تا در سال تحصیلی جدید مدارس با آمادگی و امکانات کامل برنامه‌های ورزشی را به صورت جدی پیگیری کنند.

فارس: در حوزه عمرانی آیا در سال تحصیلی جدید شاهد تغییراتی خواهیم بود؟

رزاقی: ما با استفاده از حمایت فرماندار ویژه شهرستان و سایر مسوولان در سال گذشته توانستیم از محل اعتبارات تملک‌دارایی 5 میلیارد تومان دریافت کنیم که آن را صرف اجرای پروژه‌های عمرانی کردیم که از ابتدای سال 1396 تاکنون کلنگ‌زنی شده است.

از میان 38 پروژه کلنگ‌زنی شده 26 پروژه عملیات اجرایی آنها در حال انجام است که بالغ بر 70 درصد آنها تا پایان شهریورماه به اتمام رسیده و در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.

* خانواده‌ها فرزندان خود را به سوی هنرستان‌ها هدایت کنند

فارس: چالش‌های به وجود آمده در حوزه هدایت تحصیلی در سراسر کشور به چه علت است؟

رزاقی: نکته نخست در این موضوع این است که مردم باید بدانند نتیجه نهایی انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه دهم فقط از روی نتیجه برگه عملکرد تحصیلی که میانگین نمرات درسی دانش آموز است بیرون نمی‌آید.

آنچه به عنوان نظر نهایی در برگه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان قید می‌شود حاصل تلفیق نتایج میانگین دروس سه پایه هفتم، هشتم و نهم از یک سو، آزمون رغبت‌سنجی و فرم استعدایابی است که بخش عمده‌ای از آن توسط دانش‌آموز و خانواده او پر می‌شود.

بنده مشکل موجود را ناشی از سراب ایجاد شده برای والدین در حوزه رشته‌های پرمتقاضی مثل علوم تجربی می‌دانم که قطعا آسیب آن در سال‌های آتی به خود فرزندان آنها باز خواهد گشت زیرا بازار کار در این رشته نیز به زودی اشباع خواهد شد و رشته‌های فنی و مهندسی، هنری و مهارتی مجددا در صدر اولویت‌ها قرار می‌گیرند.

توصیه من به خانواده‌ها این است که امروز و در شرایطی که بر بازار کار حاکم است هنرستان‌ها که نماد تولید و اشتغال هستند را با واقعیت‌گرایی و آینده‌نگری دریابند و فرزندان خود را در صورت علاقه‌مندی به رشته‌های فنی و هنری برای مهارت‌آموزی به سوی هنرستان‌ها گسیل دهند.

ما در سال جاری در راستای ترویج این مسیر بالغ بر 60 کلاس به 120 کلاس موجود در هنرستان‌ها اضافه کردیم تا بتوانیم با ظرفیت بیشتری از هنرآموزان در هنرستان‌های سطح شهرستان استقبال کنیم.

فارس: مطلب ناگفته دیگری اگر مدنظرتان است بفرمائید؟

رزاقی: تشکر می‌کنم از زحمات همه رسانه‌ها به ویژه خبرگزاری فارس در انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به آموزش و پرورش و آگاهی بخشی به مردم در حوزه تعلیم و تربیت و امیدوارم بتوانیم با کمک اهالی رسانه و مطبوعات سال تحصیلی پیش‌رو را یکی از سال‌های پُرفروع آموزشی و تربیتی در شهرستان تجربه کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.