۵۰ درصد گنبدی ها فاقد کارت هوشمند ملی هستند

تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۱ ب.ظ
۵۰ درصد گنبدی ها فاقد کارت هوشمند ملی هستند رئیس اداره ثبت احوال گنبدکاووس از صدور ۱۰۱ هزار کارت هوشمند ملی برای افراد بالای ۱۵ سال در این شهرستان خبر داد و گفت: با این حال هنوز ۵۰ درصد مردم گنبدکاووس برای دریافت کارت هوشمند ملی اقدام نکرده و فاقد این نوع کارت هستند.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا ، غلامحسین مهماندوست روز پنجشنبه در همایش بزرگداشت ۱۴ تیر روز دهیار، درجمع دهیاران بخش مرکزی گنبدکاووس افزود: کارت هوشمند ملی در آینده ای نزدیک کاربردی شده و ۴۲ نوع خدمت دستگاه های اداری از طریق این کارت انجام می شود.
وی گفت: تاکنون به شیوه های مختلف بویژه در جلسات و همایش ها به مردم اطلاع رسانی شده است تا نسبت به دریافت کارت هوشمند ملی خود اقدام نمایند زیرا با کاربردی شدن این کارت، ممکن است از برخی خدمات محروم شوند.
مهماندوست، هزینه صدور کارت هوشمند ملی را که در سه مرحله توسط دفاتر ییشخوان و اداره پست انجام می شود، درمجموع ۳۳۵ هزار ریال اعلام کرد و افزود: درصورتی که متقاضی مرحله پش ثبت نام را از طریق اینترنت درمنزل یا از طریق گوشی تلفن همراه، انجام دهد، ۲۵ هزار ریال از هزینه ذکر شده، کسر می شود.
وی با بیان اینکه طرح تعویض شناسنانه های قدیمی از دیگر طرح های اداره ثبت احوال گنبدکاووس در سال جاری است و با درخواست از دهیاران برای همکاری در این زمینه با ثبت احوال، گفت: هزینه تعویض هر جلد شناسنامه قدیمی ۳۷۰ هزار ریال است.
رئیس اداره ثبت احوال گنبدکاووس، باقدردانی از همکاری دهیاران در ثبت بموقع وقایع حیاتی بویژه ولادت و وفات درمناطق روستایی، اظهار داشت: زمان قانونی ثبت ولادت ۱۵ روز و ثبت وفات ۱۰ روز است و اگر از این زمان بگذرد، فرد متخلف به مرجع قضایی معرفی شده و باید جریمه پرداخت کند.
مهماندوست، ثبت واقعه ازدواج در دفاتر رسمی را امری قانونی دانست و گفت: ثبت نکردن این واقعه جرم است و با متخلف برخورد می شود.
وی با بیان اینکه تایید گواهی ازدواج موقت یا صیغه نامه و گواهی فوت افرادی که براثر حوادث و سوانح فوت می کنند از سوی دهیاران ممنوع است، گفت: این ممنوعیت به دلیل پیشگیری ازبرخی سوء استفاده ها بویژه ازسوی اتباع بیگانه و خلاف قانون بودن آن است و و با متخلف برخورد می شود.
به گزارش ایرنا، در این همایش احمدرضا آدینه بخشدار مرکزی گنبدکاووس نیز گفت: دهیاران به عنوان شخصیت حقوقی، نماینده عالی دولت در روستا هستند و حق ندارند هیچ استشهادنامه محلی را مهر کنند.
وی افزود: ادارات و ارگان های مختلف نیز برای دریافت استعلام از دهیار، موظف به مکاتبه هستند و دهیار نیز باید به آن پاسخ دهد.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است و بخش مرکزی آن ۱۳۲ روستای دارای کد شناسایی با مجموع ۱۸۰ هزار نفر جمعیت است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار