شادمانی در حرم عشق

جُنگ شادی در حرم مطهر حضرت یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس برگزار شد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۰ ب.ظ
جُنگ شادی در حرم مطهر حضرت یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس برگزار شد جُنگ شادی ویژه کودکان و نونهالان در آستان مقدس حضرت یحیی بن زید (ع) شهرستان گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از فارس، شادی، از مهم‌ترین احساسات و نیازهای بشر به شمار می‌رود که هر ملتی با توجه به باورهایش به گونه‌ای ابراز غم و شادی می‌کند و آن را در عرصه اجتماعی بروز می‌دهد.

دین مبین اسلام به دور از هرگونه جمود و خشکی نه تنها این احساسات را سرکوب نمی‌کند، بلکه بر اساس بسیاری از آیات و روایات آن را امری ضروری دانسته و البته برای آنها حد و مرزی قائل شده است تا بدین طریق، این نیاز مبرم با اهرمی منطقی به شکل مطلوبی کنترل شود تا دینی که بر اساس فطرت و طبیعت و برآمده از منطق و استدلال است پیروان خود را به شادی‌های مثبت و سازنده دعوت کند.

شادی؛ در لغت به معنای خوشحالی، سلامتی و فرح است و آنچه در این مجال مورد نظر ماست، همان معنای نخست، یعنی خوشحالی و مسرت است که شهید مطهری (ره) در تعریف اصطلاحی شادی، اینگونه آورده است که سرور، حالت خوش و لذت‌بخشی است که از علم و اطلاع بر اینکه یکی از هدف‌ها و آرزوها انجام یافته است یا انجام خواهد یافت، به انسان دست می‌دهد.

امام علی (ع) نیز پیرامون این موضوع فرموده‌اند که این دل‌ها همانند بدن‌ها خسته و افسرده می‌شوند و نیاز به استراحت دارند، در این حال، نکته‌های زیبا و نشاط انگیز برای آنها انتخاب کنید.

امام رضا (ع) هم با تاکید بر نگاه مثبت دین به شادی و تفریح فرموده‌اند که اوقات خود را به چهار بخش تقسیم کنید، بخشی را برای عبادت، بخشی را برای کار و فعالیت و برای تأمین زندگی، بخشی را برای معاشرت و هم‌صحبتی با برادران مورد اعتماد و کسانی که شما را به عیب‌هایتان آگاه سازند و بخشی را به تفریحات و لذایذ خود اختصاص دهید و از مسرت و نشاط ساعت تفریح و شادی، نیرو و توان انجام وظیفه‌های خود را تأمین کنید.

در مقیاسی کوچک‌تر بزرگ مرد تاریخ جهان اسلام در قرون اخیر، امام خمینی (ره) نیز اهمیت خاصی به تفریح می‌داد و به فرزندانش سفارش می‌کرد که تفریح داشته باش و اگر تفریح نداشته باشی، نمی‌توانی خودت را برای تحصیل آماده کنی و هنگامی که می‌دید بعضی از فرزندانش در روز تعطیلی مشغول درس خواندن هستند، می‌فرمود: «به جایی نمی‌رسی؛ چون باید موقع تفریح، تفریح کنی» و نیز می‌فرمود: «من در طول زندگی نه یک ساعت تفریح را برای درس گذاشتم و نه یک ساعت درس را برای تفریح».

البته همین دین پس از تشویق مومنان و مسلمانان به سرور و شادی، تاکید می‌کند که این شادمانی همانند دیگر حالت‌های روحی نیاز به کنترل دارد و اگر مهار نشود، به طور حتم زیان‌هایی را به دنبال خواهد داشت، اگر اسلام شادی را ضروری می‌داند، در جای دیگر به مراقبت نفس و محاسبه اعمال دستور می‌دهد تا هر میلی در جهت مثبت و هدف مند خود به حرکت درآید و بیراهه نرود.

به هر تقدیر دین اسلام دینی سراسر شادی و سادمانی است و آنان‌که در تلاش هستند تا دین اسلام را دینی عبوس و اندوه آفرین جلوه داده و از آن برای مطامع خود بهره ببرند سخت در اشتباه هستند و مومنان و مسلمانان نیز باید بدانند با تکیه بر سنت الهی و سیره رسول اعظم (ص) باید جایگاه شادی و شادمانی در چارجوب دین را در جامعه و زندگی شخصی خود پیدا کنند.

از این‌رو واحد فرهنگی و قرآنی آستان مقدس امامزاده یحیی بن زید (ع) شهرستان گنبدکاووس با توجه به این موضوع که باید از سنین کودکی ارتباط افراد را با اماکن مذهبی و بقاع متبرکه تحکیم بخشید و با اجرای برنامه‌های جذاب و مفرح در قالب پیوست‌های فرهنگی آنان را به حضور در این فضاها تشویق و ترغیب کرد اقدام به برگزار مراسم جشنی ویژه کودکان و نوجوانان در این آستان مقدس کرده است که مورد استقبال خوب خانواده‌ها و حضور پرشور کودکان و نونهالان قرار گرفت.

در این مراسم که با حضور روحانیت معظم اعزامی از قم انجام پذیرفت ضمن اجرای برنامه‌های مفرح و شاد برای کودکان و نونهالان حاضر در مراسم بسیاری از آموزه‌های دینی و اعتقادی نیز در قالب بازی‌ها و مسابقات فرهنگی به مخاطبان آموزش داده شد که می‌توان از دستاوردهای خوب این مراسم از آنها یاد کرد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار