مدیرجهاد کشاورزی گنبدکاووس:

زراعت ماش باعث حاصلخیزی خاک می‌شود/ کشاورزان می‌توانند از ماش به عنوان کود سبز استفاده کنند

تاریخ انتشار: جمعه ۹ تیر ۱۳۹۶ | ۱۷:۲۹ ب.ظ
زراعت ماش باعث حاصلخیزی خاک می‌شود/ کشاورزان می‌توانند از ماش به عنوان کود سبز استفاده کنند مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس گفت: زراعت ماش باعث حاصلخیزی خاک و افزایش عملکرد محصولات می‌شود.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از خبرگزاری فارس ، غلامعلی نورا عصر امروز در گفت و گو با خبرنگاران استان اظهار کرد: زراعت ماش باعث حاصلخیزی خاک می‌شود و همچنین کشاورزان می‌توانند از ماش به عنوان کود سبز برای حاصلخیزی خاک در مزرعه خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ماش برای حاصلخیزی خاک بسیار موثر است، تصریح کرد: هنگامی که ماش سبز است می‌توان آن را به زیر خاک برد و خاک را حاصلخیز کرد.

*محصولاتی نظیر ماش، سویا، آفتابگردان و پنبه در تناوب زراعی بسیار موثر است.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس با بیان اینکه کشاورزان کشت‌های تابستانه خود را آغاز کردند، ابراز کرد: برنامه اصلی جهادکشاورزی برای محصولات تابستانه موضوع خاک‌ورزی حفاظتی و استفاده از محصولات و زراعت‌های کم‌آب است که نیاز آب کمتری نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارند در فصل تابستان استفاده می‌شود.

نورا یادآور شد: محصولاتی که موردنیاز جامعه است ومی‌تواند به عنوان تناوب زراعی اثر مستقیمی در تولید پایدار، افزایش حاصلخیزی خاک و همچنین منبع درآمد برای کشاورزان در فصل تابستان باشد محصولات پنبه، سویا و ماش است.

وی خاطرنشان کرد: محصولاتی که در تناوب زراعی بسیار موثر است محصولاتی نظیر ماش، سویا، آفتابگردان و پنبه است.

* کشاورزان کشت سویا را با کشت نوین زراعی انجام دهند

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس درخصوص کشت پنبه در سطح شهرستان افزود: به انتهای فصل کاشت پنبه نزدیک می‌شویم و مراحل پایانی کشت پنبه در سطح استان گلستان و شهرستان را شاهد هستیم.

نورا با اشاره به اینکه کشاورزان با کشت نوین زراعی می‌توانند کشت سویا را انجام دهند، اذعان کرد: کشاورزان در کشت محصول سویا تا پایان تیرماه جاری فرصت دارند تا کشت این محصول زراعی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه شرایط آب و هوایی بسیار خشکی را سپری می‌کنیم، اذعان کرد: با توجه به اینکه بارش باران مطلوبی در دو ماهه اخیر در استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس نداشتیم کشاورزان باید منابع آبی که در دست دارند را به خوبی مدیریت کنند.

* کشاورزان منابع آبی که در دست دارند را مدیریت کنند

 مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس یادآور شد: کشاورزانی که منابع آبی در دست دارند باید آن را مدیریت کنند و سطح کشت کشاورزی خود را مدیریت کنند.

 نورا اذعان کرد:  کشاورزان در صورت مشاهده اندک بیماری و آفت در سطح مزارع خود بر طبق نظر کارشناسان جهادکشاورزی باید به موقع برای مبارزه با آفت و بیماری اقدام کنند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار