مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خبرداد:

گنبدکاووس شهر ملی فرش ترکمن شد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۶ ب.ظ
گنبدکاووس شهر ملی فرش ترکمن شد ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان از ثبت گنبد کاووس به عنوان شهر ملی فرش ترکمن در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از گلستان ما ، ابراهیم کریمی با اعلام این خبر افزود: ازآنجاییکه فرش ترکمن دردنیا شناخته شده است ونقوش وتکنیک آن منحصربفردمی باشد. لذابه جهت هویت بخشی وبرندسازی درصنایع دستی وفرش وهمچنین درراستای حمایت از هنرمندان وتولیدکنندگان وارتقا توان تولیدی ومالی فعالان این صنعت دراستان گلستان ،با پیگیری های این اداره کل و بررسی های تخصصی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرونده ثبت ملی گنبد کاووس تهیه و به شورای راهبردی ثبت شهرهای ملی وجهانی ارائه شد  و پس ازدفاع ، گنبدکاووس بعنوان شهرملی فرش ترکمن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

او در ادامه با بیان اینکه یکی از مهمترین رویکردهای دولت توجه به بخش صادرات در حوزه صنایع دستی است افزود:ثبت گنبد کاووس به عنوان  شهر ملی فرش ترکمن در فهرست شهرهای ملی صنایع دستی پیش نیازی برای ارسال پرونده این شهر به شورای جهانی صنایع دستی بود و از این رو از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد و پرونده این شهر جهت ثبت جهانی  درآینده نزدیک به شورای ثبت جهانی صنایع دستی ارسال خواهد شد.

کریمی خاطر نشان کرد: تاکنون در شهرستان گنبد کاووس ۲۷۵۰ کارگاه انفرادی ، ۱۰ واحد تولیدی گروهی در حوزه صنایع دستی و تولید فرش ترکمن شناسایی و مشغول فعالیت هستند که شناسایی هنرمندان فرش ترکمن  شهرستان گنبد کاووس از سوی کارشناسان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان در دست اقدام است.

او اضافه کرد: همچنین  زیورآلات ترکمن در شهرستان گنبد کاووس هم یکی دیگر از کاندیدهای شهر ملی در کشور می باشد که پرونده آن توسط این اداره کل تهیه و جهت بررسی به شورای راهبردی شهر ملی ارسال شد.

کریمی در ادامه یادآور شد: زیور آلات ترکمن در سال ۱۳۹۱به شماره ۵۴۹  در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان با اشاره به ظرفیت های بالای صنایع دستی شهرستان گنبد کاووس در حوزه های مختلف گفت: امیدواریم ثبت گنبد کاووس به عنوان شهر ملی فرش ترکمن باعث شود این فرصت زمینه اشتغال و توسعه بیشتر شهرستان گنبد کاووس را در صنعت فرش ترکمن فراهم آورد.

لازم به ذکر است جلسه دفاع از شهرستان گنبد کاووس به عنوان شهر ملی فرش ترکمن در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۶  با حضور دکترنامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان ، مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل و معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبد کاووس درمحل دفتر معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور برگزار شد.

گفتنی است فرش ترکمن شهرستان گنبد کاووس در سال ۱۳۹۰ به شماره ۲۳۴ در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار