تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۹
885 views

شکست یاشولی‌های فارس و ترکمن ارمغانِ جهاد سیاسی جوانان جرجان زمین

شکست یاشولی‌های فارس و ترکمن ارمغانِ جهاد سیاسی جوانان جرجان زمین

جوانان فارس و ترکمن شهر گنبدکاووس با جهادی همه جانبه در این دوره از انتخابات شورای شهر رفتاری هوشمندانه به خرج داده و مطلوب‌ترین نتیجه را رقم زدند.

شورای وحدت، همان آرزوی دیرین چندین ساله‌ای بود که سال‌هاست در اذهان مردم فهیم و مومن گنبدکاووس پرورش یافته بود اما برخی صاحبان نفوذ یا به عبارتی رساتر همان کانون‌های ثروت و قدرت که گاهی در لوای معتمد وارد عرصه می‌شدند و گاهی ردای پیشگامی مردم را بر دوش می‌انداختند هیچ‌گاه نگذاشتند مردم با تصمیم نهایی خود شورای شهری را ترکیب کنند که با حضور همه اقوام و مذاهب گام‌هایی پرشتاب به سوی توسعه بردارد.

در دوره‌های گذشته جوانان و دلسوزان شهر تلاش‌هایی را برای ایجاد این آرمان چندین ساله شروع کردند و هربار در نیمه‌های راه با تشرها و فشارهای قانونی و غیرقانونی یقه سفیدان و گروه‌هایی که خود را داعیه‌دار نظر مردم می‌دانستند و جاه و مقامی برای خود دست و پا کرده بودند تلاش‌هایشان ابتر ماند و شوراهایی تشکیل شد که با یکنواختی خود را از مطالبات واقعی مردم دور کرد و برای توسعه متوازن حتی تره هم خورد نمی‌کرد.

اما در دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر از همان زمان ثبت‌نام معلوم بود که جوانان سرزمین جرجان با عزمی راسخ به میدان آمده‌اند تا اگر تصمیم گیر نباشند حداقل تصمیم‌سازی کنند برای چهارسال آتی شهرشان و تابوت تعصبات قومیتی را در قبرستان سیاست‌زدگی‌ها مدفون کنند.

هر چند برخی از این جوانان از ورود نهی شده و برخی در میانه راه با تهدید و تطمیع از مسیر حضور در انتخابات شوراها حذف شدند اما ورود آنها به صحنه شطرنج سیاست گنبدکاووس برگ زرینی را در پرونده انتخابات اخیر به یادگار گذاشت که بی‌شک تاریخ جرجان به احترام آن تعظیم خواهد کرد.

در این سو و در زمین بازی غیر ترکمن‌ها جوانان گنبدی با دو نقشه و پلان صف‌آرایی کردند و برخی با ورود مستقیم به عنوان کاندیداها فضا را برای سنتی‌هایی که جوانان را تنها ابزار تبلیغاتی خود می‌دیدند تنگ کرده و برخی نیز با ارائه لیست‌هایی وزین، متخصص و متعهد تابوی تک لیست‌های کانون‌های ثروت و قدرت را شکستند و در آن سوی میدان جوانان فهیم و پرشور ترکمن نیز با پلان دوگانه مشابهی وارد فضا شدند و در گام اول با جلب نظر امین اعضاها و یاشولی‌ها توانستند افرادی همچون «بابک پاکدل» را علاوه بر جوانی سلامت و عدم تعصب را داراست وارد لیست یاشولی‌ها کنند و در مسیری دیگر با ارائه لیست‌های متعدد و حمایت نخبگانی از افرادی خارج از لیست یاشولی‌ها مانع از تصمیم‌گیری مطلق آنها برای مردمان ترکمن شدند.

تلاش صادقانه افرادی همچون «عبدالمناف آق‌ارکاکلی»، «سلیمان هاشمی»، «عبدالصمد بردی‌پور» و بسیاری از دیگر نخبگان و جوانان ترکمن باعث شد تابوی یاشولی‌گری نیز همچون تابوی ثروتمندان معتمدنما در غیر ترکمن‌ها بشکند و مردم در معرض انتخابی آزاد قرار بگیرند.

این صحنه‌آرایی هوشمندانه در هر دوسو باعث شد مردم با انتخابی آزاد و وحدت‌آفرین با رای به افرادی که خود صلاح می‌دانند ترکیبی را در شورای پنجم گنبدکاووس مستقر کنند که علاوه بر مقبولیت اجتماعی دارای رویکردی تعاملی و غیر متعصبانه داشته باشند.

در کاندیداهای ترکمن از میان لیست یاشولی‌ها مردم به آنهایی رای دادند که جوان، انعطاف‌پذیر و غیرمتعصب بودند و از سبد رای غیرترکمن‌ها نیز توانسته بودند رای‌های بسیاری را کسب کنند.

در سوی دیگر و کاندیداهای فارس زبان نیز سه نفری به شورا راه یافتند که مورد اقبال همه عموم بودند نه تنها افرادی که خود را معتمدین شهر پنداشته بودند، نبی‌الله آخوندی نماینده اصولگرایان با سابقه‌ای روشن و مردم‌وار، رسول پایدار به عنوان نماینده اصلاح‌طلبان و رویکردی اعتدالی و پرویز ناصری به دلیل داشتن پایگاه رای از سوی فرهنگیان و اقوام مختلف و تفاوت با کاندیدای همتای خود در سیستانی‌ها که به شدت متعصب بود توانستند اعتماد مردم را جلب کنند.

حال امروز شورای شهر گنبدکاووس در دوره پنجم با ترکیبی تلفیقی از اقوام و مذاهب گوناگون شکل گرفت و یاشولی‌ها و معتمدنماهای فارس و ترکمن در برابر نقشه‌های هوشمندانه جوانان و خواست مردم سر تعظیم فرود آوردند و شد آنچه باید می‌شد و مردم جشن گرفتند تشکیل شورای وحدت را.

درود بی‌کران بر جوانان فارس و ترکمن جرجان زمین که نشان دادند برای سربلندی گنبدکاووس و گنبدی‌ها با تمام قوا در برابر کانون‌های ثروت و قدرت خواهند ایستاد.

===============================

مهدی باقریان – فعال سیاسی و فرهنگی- خبرگزاری فارس

===============================

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

Amanda دوشنبه , ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۸:۱۱

وای خیلی خوبه ساییتون

Feel free to visit my webpage muzicir.com