جزئیات ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی، غیردولتی، شاهد و استعدادهای درخشان

تاریخ انتشار: یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۵:۴۷ ب.ظ
جزئیات ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس دولتی، غیردولتی، شاهد و استعدادهای درخشان در مدارس غیردولتی نصب نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس تمام فعالیت‌ها در محل ثبت نام و در معرض دید اولیا دانش‌آموزان و مراجعین الزامی است.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از فارس ، در دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان که از سوی علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور ابلاغ شده، آمده است: نحوه و جزئیات ثبت‌نام دانش‌آموزان مطابق با آیین‌نامه اجرایی مدارس موضوع مصوبه جلسه ۶۵۲ شورای عالی آموزش و پروش مورخ ۱۳۷۹٫۵٫۲۰ که با نامه شماره ۱۲۰٫۰۱۰۷۷٫۸ مورخ ۱۳۷۹٫۶٫۷ ابلاغ شده است و آیین‌نامه‌های آموزشی مصوب مربوط به هر یک از دوره‌های تحصیلی انجام می‌شود.

در خصوص ثبت‌نام دانش‌اموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی ۷-۱۳۹۶ بر اساس شیوه‌نامه شماره ۳۴۰٫۴۰۲۲۲ مورخ ۱۳۹۵٫۴٫۲۳ اقدام شود و هرگونه تغییر و اصلاح متعاقباً از سوی مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور اعلام می‌شود.

به منظور پوشش کامل تحصیلی، افراد لازم‌التعلیم فاقد مدارک هویتی لازم که از نظر سنی امکان تحصیل در نظام آموزش رسمی کشور را دارند، به استناد مصوبه هیأت محترم وزیران و نامه شماره ۱۵۱۹۹۸٫ت ۵۳۵۷۴٫ه مورخ ۱۳۹۵٫۱۲٫۲ معاون اول محترم ریاست جمهوری، با ارائه کارت حمایت تحصیلی صادره از وزارت کشور (فرمانداری‌ها) ثبت‌‌نام از آنها صورت پذیرد.

با توجه به لزوم مدیریت منابع مالی و سرمایه انسانی موضوع بخشنامه شماره ۷۰۰٫۲۲۲۲۱۹ مورخ ۹۵٫۱۲٫۲۵ ضروریست برای استفاده از فرصت شهریور ماه ۹۶، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که تمام ثبت‌نام‌ها تا تاریخ ۹۶٫۵٫۳۱ به اتمام برسد.

ثبت‌نام از هنرجویان هنرستان‌ها بدون لحاظ محدودیت جغرافیایی، بر اساس ضوابط مربوط انجام خواهد شد.

ضروریست فرآیند ثبت‌نام از طریق سامانه‌های مربوط از جمله سناد و سنجش سلامت و … انجام پذیرد.

مفاد شیوه‌نامه ثبت‌نام دانش‌آموزان استثنایی سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵ و شیوه‌نامه ثبت‌نام آموزش و پرورش عادی، آئین‌نامه اجرایی مدارس و دیگر شیوه‌نامه‌های گروه‌های مختلف استثنایی ملاک عمل خواهد بود.

* تمام کلاس اولی‌ها ملزم به شرکت در برنامه سنجش بدو ورود هستند

تمام کودکان ورودی پایه اول مطابق دستورالعمل صادره از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ملزم به شرکت در برنامه سنجش بدو ورود هستند.

تمام مدارس ابتدایی موظفند اطلاعات دانش‌آموزان (به ویژه در پایه اول) را در اسرع وقت در سامانه سنجش بدو ورود، سناد و …حداکثر تا پایان مرداد ماه ۹۶ ثبت‌نام کنند.

ثبت‌نام و تحصیل کودکان معلول و استثنایی (به دلیل شرایط ویژه این دسته از کودکان امکانات ویژه و ضرورت حضور نیروی متخصص) در مدارس عادی ممنوع است و با مدیران متخلف مطابق ضوابط و مقررات برخورد خواهد شد.

شیوه پذیرش و ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی، شاهد و ایثارگران، نمونه دولتی، استعدادهای درخشان علاوه بر رعایت آئین‌نامه‌های مصوب شورای عالی آموزش و پرورش با در نظر گرفتن موارد ذیل انجام می‌پذیرد:

* مدارس غیردولتی:

در مدارس غیردولتی نصب نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس تمام فعالیت‌ها در محل ثبت نام و در معرض دید اولیا دانش‌آموزان و مراجعین الزامی است.

تعیین و دریافت هزینه خدماتی از قبیل تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل و ایاب و ذهاب از اولیای دانش‌آموزان با تأیید انجمن اولیا مربیان مدرسه و کسب موافقت اداره آموزش و پرورش منطقه ناحیه در زمان مقرر امکان‌پذیر خواهد بود ضمن آنکه استفاده از خدمات مذکور کاملا اختیاری است و دریافت هرگونه وجهی تحت این عناوین در هنگام ثبت‌نام ممنوع است.

مدیران مدارس غیردولتی موظفند هنگام ثبت‌نام نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش‌آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضا به ولی دانش‌آموز تحویل دهند.

* مدارس شاهد: 

تغییرات و اصلاحات شیوه‌نامه ثبت‌نام

شرایط ثبت‌نام در پایه دهم: قبول خرداد در پایه نهم با معدل کل حداقل ۱۶، کسب شرایط علمی لازم توسط دانش‌آموز در انتخاب شاخه یا رشته تحصیلی و امتیاز به دست آمده از جدول ۱-۶

تبصره: تصمیم‌گیری در خصوص ثبت‌نام دانش‌آموزان شاهدی که فاقد شرایط علمی هستند برعهده ستاد شاهد استان است.

۲ـ شرایط ثبت‌نام پایه هفتم: کسب مقیاس خوب حداکثر یک درس و خیلی خوب در سایر دروس در امتحانات نوبت دوم پایه ششم ابتدایی سال تحصیلی ۹۶ـ۹۵

۳ـ ثبت‌نام دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در پایه سوم دوره اول ابتدایی مدرسه شاهد برای ورود به پایه چهارم دوره ابتدایی، ادامه تحصیل محسوب شده و نیاز به امتیازبندی مجدد ندارد.

تغییرات جدول امتیازات

امتیاز خواهر و برادر شهید و جانبار ۷۰ درصد و بالاتر: هر مورد ۵۰۰ امتیاز

ـ امتیاز فرزند رزمنده جبهه مقاومت (مدافعین حرم): هر ماه ۳۰ امتیاز (گواهی معتبر از حوزه ایثارگران سپاه)

ـ در صورت جانبازی یا شهادت رزمندگان جبهه مقاومت تا زمانی که تحت پوشش بنیاد شهید قرار نگرفته‌اند فرزندانشان با گواهی صادره از سوی حوزه ایثارگران سپاه ثبت‌نام قطعی خواهند شد.

ـ امتیاز فرزند رزمنده نظامی یا وظیفه: 

الف) حضور در جبهه و مناطق جنگی در ۸ سال دفاع مقدس (شهریور ۵۹ تا شهریور ۶۷؛ حداکثر ۹۶ ماه)؛ (هر ماه ۱۵ امتیاز)

ب) حضور در مناطق امنیتی از تاریخ ۱ مهرماه ۶۷ به بعد حداکثر ۹۰ ماه (به ازای هر ماه ۲ امتیاز)

ج) حضور در مناطق عملیاتی از تاریخ ۱ مهرماه ۶۷ به بعد حداکثر ۶۰ ماه (به ازای هر ماه ۱ امتیاز)

د) حضور در مناطق امنیتی (شمال غرب ایران) از تاریخ ۱ فروردین‌ماه ۵۸ لغایت ۳۱ شهریور ۵۹ (به مدت ۱۸ ماه) هر ماه ۱۵ امتیاز محاسبه گردد.

ـ نوه آزاده: ۱۰۰ امتیاز (حداکثر ۲ مورد)؛ نوه جانباز ۵۰ تا ۶۹ درصد: ۱۰۰ امتیاز (حداکثر ۲ مورد)

ـ امتیاز حائز رتبه اول تا سوم در مسابقات سالانه حفظ، مفاهیم، قرائت قرآن و نهج‌البلاغه آموزش و پرورش در سطح بین‌المللی ۶۰ امتیاز؛ حداکثر امتیاز در این بخش ۱۵۰ امتیاز است. (حداکثر گواهی پذیرفته‌شده از منطقه ۳ گواهی است)

ـ امتیاز حائز رتبه اول تا سوم در مسابقات مطالعه و تحقیق طرح‌های شاهد و ایثارگران و مسابقات فرهنگی، هنری، ورزشی و علمی دانش در سطح بین‌المللی ۶۰ امتیاز؛ حداکثر امتیاز در این بخش ۱۵۰ امتیاز است. (حداکثر گواهی پذیرفته شده از منطقه ۳ گواهی است.)

ـ امتیاز فرزند کارمند رسمی آموزش و پرورش و بنیاد شهید (شاغل یا بازنشسته؛ مأمور یا انتقالی به ادارات دیگر): هر سال سابقه خدمت رسمی: ۵ امتیاز (حداکثر امتیاز سابقه خدمت زوج کارمند: ۳۰۰ امتیاز)

ـ امتیاز فرزند با نوه خیر مدرسه‌ساز: الف) احداث و ساخت مدرسه (۱۲۰ امتیاز)؛ ب) اهداء زمین (۸۰ امتیاز)؛ ج) تجهیز مدرسه به نسبت هزینه‌کرد (مدارس شاهد ۵۰ امتیاز ـ مدارس غیرشاهد ۲۰ امتیاز ـ به تشخیص ستاد شاهد استان)

حداکثر امتیاز بند مذکور ۱۲۰ امتیاز (با اولویت احداث مدرسه شاهد)

تغییرات کمک سرانه مدارس شاهد با توجه به مصوبه ستاد مرکزی شاهد مورخ ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۶

جدول ۱: کمک سرانه مشارکت دانش‌آموزان غیرشاهد

دوره تصحیلی حداقل حداکثر
ابتدایی ۳٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال ۵٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال
دوره اول متوسطه ۴٫۴۰۰٫۰۰۰ ریال ۶٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال
دوره دوم متوسطه ۵٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال ۸٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال

جدول ۲: کمک سرانه مشارکت دانش‌آموزان شاهد

دوره تحصیلی مبلغ قابل پرداخت
ابتدایی ۳٫۱۰۰٫۰۰۰ ریال
دوره اول متوسطه ۳٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال
دوره دوم متوسطه ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال

تذکر: جهت اطلاع از زمان‌بندی مراحل ثبت‌نام مدارس شاهد به سامانه سجا مراجعه شود.

مدارس استعدادهای درخشان: 

۱ـ ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان پایه هفتم دوره اول و پایه دهم دوره دوم آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان براساس بند (دـ۱) و (ه ـ ۱) دستورالعمل آزمون ورودی این مدارس به شماره ۴۶۰٫۲۰۴۵۱۵ مورخ ۱۹ بهمن‌ماه ۹۵ صورت پذیرد. ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه‌های هشتم و نهم با رعایت مفاد ماده ۱۳ و ۱۴ آیین‌نامه ارزش‌یابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه جلسه ۷۵۰ شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۲۶ تیرماه ۱۳۸۶ و در پایه‌های دهم و یازدهم  با رعایت مقاد ماده ۶۶ و ۷۷ آیین‌نامه آموزشی دوره دوم متوسطه(روزانه) مصوب جلسه ۹۳۲ شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۵ انجام می‌شود.

۲- ثبت‌نام دانش آموزان متقاضی انتقال در مدارس استعدادهای درخشان دوره اول، با رعایت کف نمره مدرسه مقصد به شرط وجود ظرفیت و در دوره دوم متوسطه و پیش دانشگاهی در صورت وجود ظرفیت با موافقت استان‌های مبدأ و مقصد انجام می‌شود.

تبصره اول-  انتقال دانش‌آموزان از پایه هفتم و دهم در سال اول پذیرش در آزمون ورودی در بین مدارس استعدادهای درخشان در درون یک شهرستان اکیداً ممنوع است.

تبصره دوم- ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی در درون یک شهرستان با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به شرط وجود ظرفیت و صرفاً در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته مورد نظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.

تبصره سوم- تصمیم‌گیری در خصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هر یک از مدارس استعدادهای درخشان در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان خواهد بود.

۳- میزان حق‌ثبت نام مدارس استعدادهای درخشان براساس مصوبه هیأت امنا سمپاد که معادل ۵۰ درصد مبلغ بخشنامه مربوط به ثبت نام در مدارس غیردولتی هر شهر است توسط اداره کل آموزش و پرورش استان تعیین و به مدارس استعدادهای درخشان ابلاغ می‌شود.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار