۴۲ درصد ظرفیت سدهای گلستان پر آب است

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۹ ب.ظ
۴۲ درصد ظرفیت سدهای گلستان پر آب است مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گلستان گفت که اکنون ۴۲ درصد از ظرفیت سدهای استان پر از آب است در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۵۷ درصد معادل ۱۶۲ میلیون متر مکعب آب در سدهای گلستان ذخیره بود.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا ، علی نظری اظهار داشت: حجم ذخیره آب در سدهای استان تا ۲۵ فروردین ۹۶ در مجموع ۱۲۰ میلیون مترمکعب بود که ۲۶ درصد کمتر از میزان آب سال گذشته است.
وی به وضعیت کنونی حجم آبگیری برخی از سدهای استان اشاره کرد و افزود: سد کوثر ۳۹ درصد، سد بوستان ۱۰ درصد، گلستان ۲۱٫۵ درصد و سد وشمگیر ۵۲ درصد کاهش آبگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.
به گفته وی؛ استان گلستان ۱۴ سد مخزنی با ظرفیت دخیره سازی ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب دارد که برای مهار سیلاب، تامین آب آشامیدنی و کشاورزی ساخته شده و در دست بهره برداری است.

*کاهش بارش ها در گلستان
نظری با بیان اینکه بارش باران در استان از یکم مهر ۹۵ (اول سال آبی) تاکنون نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل با کاهش ۲۹ درصدی مواجه است، افزود: در این مدت ۳۰۵ میلی متر باران در استان ثبت شده است.
به گفته وی؛ میزان بارش باران استان در این مدت نسبت به دوره دراز مدت هم ۱۲ درصد کاهش دارد.
وی به میزان بارش باران ثبت شده در فروردین ۹۶ در استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: در این ماه ۴۹۹ میلی متر باران در استان باریده که نسبت به فروردین سال ۹۵ از پنج درصد کاهش برخوردار است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان با اشاره به کاهش بارش ها در استان و قرار گرفتن در فصل کشت، از کشاورزان استان درخواست کرد که به توصیه کارشناسان در مدیریت مصرف آب توجه بیشتری داشته باشند.
در گلستان تامین معاش بیشتر مردم از طریق کشاورزی و دامپروری صورت می گیرد، به طوری هر سال افزون بر ۶۵۰ هزار هکتار از زمین های استان به زیر کشت محصولات مختلف از جمله گندم و دانه های روغنی می رود.
گلستان با بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و جای دادن هفت اقلیم از ۱۳۳ اقلیم آب و هوایی کره خاکی در شمال کشور قرار دارد و طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت در ۳۰ شهر و حدود یکهزار و ۷۵ روستای آن زندگی می کنند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار