رودخانه قره سو در غرب گلستان لبریز آب شد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۰ ب.ظ
رودخانه قره سو در غرب گلستان لبریز آب شد بارش های چند روز اخیر و جاری شدن و هدایت روان آب های مناطق بالا دست و کانال های کوچک باعث گردیده تا رودخانه قره سو در غرب استان گلستان لبریز از آب شود.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا ، در این برهه از زمان که ماهیان استخوانی برای تخم ریزی به سوی آب های شیرین رودخانه ها حرکت می کنند، پرآبی رودخانه قره سو به عنوان هدیه ای بودکه به یاری احیای ذخایر ماهیان دریای خزر آمده است.
تنه درختان، زباله ها و پسماند های شناور در سطح آب از دیگر پیامد های این بارش بوده که متاسفانه سالهاست مناطق پایین دستی رودخانه های گلستان را با بحران مواجه کرده و این امر موجب گرفتگی دهنه پل های احداث شده بر روی قره سو در حوزه روستاهای پایین دست می شود.
به گزارش ایرنا، شاخه اصلی رودخانه قره سو از ارتفاع ۲۹۰۰ متری کوه های اسب چر، سوس و قزیمان سرچشمه می گیرد و بعد از ملحق شدن آب چشمه سارها و شاخه های فرعی به نام باغشاه و گرماب دشت سرانجام با سایر شاخه های فرعی، رودخانه قره سو را تشکیل می دهد.
طول این رودخانه ۱۶۰ کیلومتر است و در جنوب استان گلستان با جهت شرقی- غربی جریان دارد.
از مهمترین شاخه های قره سو می توان به گرماب دشت، چهل چهار آب، شصت کلا، فسن رود، النگ دره، نوشن و زیارت اشاره نمود.
این رود بعد از پیمودن چند دهستان در غرب و شمال غرب استان گلستان در کنار روستای قره سو به خلیج گرگان و دریای خزر می ریزد.
رودخانه قره سو یکی از مهمترین منابع آبی تغذیه کننده خلیج گرگان است و از سوی دیگر از مراکز عمده تکثیر انواع ماهیان استخوانی نظیر کلمه، سفید، سیم، کپور و کفال می باشد.
به منظور تأمین آب آشامیدنی شهر گرگان و آبیاری زمین های کشاورزی، سد کوثر بر روی رود گرماب دشت از شاخه های اصلی قره سو احداث شده است.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور بیش از ۲۰ هزار کیلومترمربع وسعت و یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار