دستگاه های خدمت رسان گلستان آماده استقبال از مسافران نوروزی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۹ ب.ظ
دستگاه های خدمت رسان گلستان آماده استقبال از مسافران نوروزی در آستانه آغاز مسافرت ها و تعطیلات توروز ۹۶، دستگاه های خدمات رسان حوزه اداره کل راه و شهرسازی گلستان برنامه های خود را در استقبال از بهار، گردشگران و زائران حرم رضوی و تامین سفر ایمن آنها اعلام کردند. به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا ، استان مرزی گلستان با گستره […]

در آستانه آغاز مسافرت ها و تعطیلات توروز ۹۶، دستگاه های خدمات رسان حوزه اداره کل راه و شهرسازی گلستان برنامه های خود را در استقبال از بهار، گردشگران و زائران حرم رضوی و تامین سفر ایمن آنها اعلام کردند.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از ایرنا ، استان مرزی گلستان با گستره افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت واقع در شمال کشور با ظرفیت های مطلوبی در حوزه جاذبه های گردشگری و زیارتی، واقع شدن بین دو قطب گردشگری شمال و زیارتی مشهد؛ همه ساله در تعطیلات سال نو میزبان مسافران بسیاری از نقاط مختلف ایران است.
وجود ویژگی های منحصر به فرد گردشگری و زیارتی گلستان باعث شده که قبل از آغاز سفرها دستگاه های خدمت رسان همچون زیر مجموعه های راه و شهرسازی برای استقبال از مسافران با تهیه امکانات و ایجاد زیرساخت ها آماده شوند.
ابراهیم مبارک قدم مدیرکل راه و شهرسازی در این زمینه از آغاز طرح سفرهای نوروزی از ۲۵ اسفند ۹۵ خبر داد و گفت که این طرح تا ۱۵ فروردین ۹۶ ادامه دارد.
وی شعار نوروز امسال را ‘تندرستی، پاداش رانندگی ایمن’ بیان کرد و افزود: با هوشمندسازی و نصب دوربین های کنترل سرعت، تلاش شده که رفتار رانندگان بویژه سرعت ها و سبقت های غیرمجاز آنان کنترل شود.
رئیس شورای حمل و نقل گلستان افزود: قرار است در مدت باقی مانده به آغاز فعالیت رسمی دستگاه های عضو این شورا ، گروه مشترک از محورهای ارتباطی استان بازدید کرده و مواردی که نیاز به ترمیم و آشکار سازی دارد احصا و به دستگاه‎های ذیل ربط برای رفع آن ابلاغ کنند.
وی گفت: با انجام این بازدید، آخرین اقدام مورد نیاز برای ایمنی مسافران هنگام عبور از راه‎های ارتباطی انجام می‎شود و از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ۹۶ انحام هرگونه عملیات راهسازی در گلستان ممنوع خواهد بود.
مبارک قدم با یادآوری محدودیت ترافیکی خاص در راه‎‎های ارتباطی استان ویژه تعطیلات نوروز، اضافه کرد: تردد موتورسیکلت، تریلی و کامیونت به جز وسایل نقلیه سوخت رسان و مواد غذایی طی روزی های ۲۷، ۲۸، ۲۹ و ۳۰ اسفند ۹۵ و ۱۲، ۱۳ و ۱۴ فروردین ۹۶ در محورهای ارتباطی استان به ویژه مسیر گلوگاه – گرگان- جنگل گلستان – چمن بید (خراسان شمالی) ممنوع است.
مدیرکل راه و شهرسازی گلستان در ادامه به آمار تطبیقی تصادفات در استان پرداخت و گفت: آمار تصادفات استان از بهمن ماه سال گذشته تا پایان بهمن امسال ۱۱ درصد، کشته ها ۱۲ درصد و تعداد مجروحین ۱۹درصد کاهش داشته است.
به گفته وی؛ این میزان کاهش در حوزه تصادفات و خسارت های ناشی از آن در استان به دلیل اجرای طرح های راهداری از جمله نصب دوربین های پلاک خوان و کنترل رفتار رانندگان متخلف بوده است.

*راه اندازی رسمی سامانه ۱۹۹ گویای اطلاعات پرواز فرودگاه گرگان
مدیرکل فرودگاه های گلستان نیز گفت: ارتقای خدمات فرودگاهی به نام ESQQ و بهسازی داخل ترمینال، پارکینگ، کنترل و نظارت بر غرفه ها و کانتر مسافر از جمله تدارکات نوروزی برای مسافرانی است که در این ایام از طریق هوایی به استان سفر می کنند.
رامین آذری افزود: راه اندازی سامانه گویای اطلاعات پرواز به شماره ۱۹۹۹ از دیگر امکانات فرودگاهی است که پیاده سازی شده و بدون نیاز به پیش شماره، آخرین اطلاعات پرواز را در اختیار مسافران قرار می دهد.
به گفته وی، سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۱۹۹ هم، امکان دیگری است که اطلاعات پرواز را از طریق پیام کوتاه در اختیار مسافران می گذارد.
آذری ادامه داد: راه اندازی دستگاه دی آی سل (یخ زدایی هواپیما برای شرایط بد جوی) از دیگر اقدامات فرودگاهی استان است.
وی همچنین بیان داشت که از ۲۵ اسفند ۹۴ تا ۱۹ فروردین سال ۹۵ تعداد ۱۳۰ پرواز با ۷۷ هزار مسافر انجام شد و پیش بینی نوروز ۹۶ هم حدود ۲۰۰ پرواز با ۱۸ هزار مسافر است که از نظر پرواز ۵۳ درصد و از نظر تعداد مسافر ۱۲۵ درصد رشد خواهد داشت.
آذری؛ بهسازی داخلی پایانه فرودگاه از جمله سرویس بهداشتی، روکش صندلی، ساماندهی خودروهای جابجا کننده مسافر، نظارت بر غرفه ها، استقرار غرفه راهنمایی مسافران را از جمله اقدام ها در آستانه نوروز ۹۶ بیان کرد.
اکنون فرودگاه بین المللی مرکز استان گلستان در هفته پذیرای ۸۲ پرواز ورودی و خروجی داخلی و دو پرواز خارجی است.
استان گلستان ۲ فرودگاه در گرگان و کلاله دارد، اکنون از فرودگاه بین المللی شهرستان گرگان پروازهای مختلف به تهران، مشهد، زاهدان، اصفهان، رشت، اهواز، کیش و همچنین نجف انجام می شود.

*پیش بینی بارش بهاری برای هفته نخست فروردین
مدیرکل هواشناسی گلستان اعلام کرد: بارش‎های بهاری در هفته نخست فروردین ۹۶ مهمان مسافران و مردم گلستان است.
نوربخش داداشی افزود: در اواخر ۲۹۹ اسفند ماه سامانه بارشی وارد هوای استان خواهد شد و از روزهای چهار و پنجم فروردین ماه شاهد کاهش بارندگی خواهیم بود.
وی تاکید کرد: در روزهای پنجم و ششم فروردین دوباره سامانه بارشی وارد استان می شود.
به گفته وی؛ در ایام تعطیلات نوروزی در ورودی‎‎های استان با نصب بنر، اطلاع رسانی لازم در خصوص وضعیت هوا به مسافران و هم استانی انجام خواهد شد.

*۴۰ گروه راهداری آماده خدمت به مسافران نوروزی
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‎ای گلستان گفت که در نوروز امسال ۴۰ گروه راهداری با حضور ۳۸۰۰ نفر و به خدمت گرفتن ۱۶۰دستگاه ماشین آلات راهسازی آماده ارائه خدمات به مسافران خواهند بود.
مهدی میقانی افزود: خط کشی یکهزار کیلومتر، شستشو و نصب تابلوی راهنما، ترمیم گاردیل، جمع آوری نخاله از حاشیه جاده ها، نصب تابلوی اطلاع رسانی در خصوص نقاط حادثه خیز از جمله فعالیت های این اداره کل است.
وی ،فعال بودن دو مرکز معاینه ویژه خودروهای سنگین، آمادگی ۷۰ شرکت حمل و نقل جاده ای با سه هزارو ۵۰۰ راننده وبا به خدمت گرفتن یکهزار و ۸۰۰ وسیله نقلیه عمومی، فعالیت مراکز پیش فروش بلیط نوروزی اتوبوس را از دیگر خدمات برشمرد.
در استان گلستان بیش از ۵ هزار کیلومتر راه ارتباطی اعم از اصلی، فرعی و روستایی وجود دارد که طبق پایش سه سال اخیر دستگاه های مرتبط ۱۲۳ نقطه آن دارای خطر بروز تصادف است که ۴۸ نقطه جزو نقاط پرتصادف به شمار می رود.
طبق گزارش اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان در نوروز امسال ۳۵ نفر از هموطنان در محورهای ارتباطی این استان به ویژه مسیرهای فرعی جان خود را از دست داده اند.

*راه اندازی قطار گردشگری در گلستان
معاون راه‎‎آهن شمال شرق مستقر در گرگان گفت که در ایام نوروز قطار گردشگری این استان در مسیر گرگان – اینچه برون و اسکله بندرترکمن فعال خواهد بود.
لطف الله شیرازی افزود اکنون قطار گردشگری در روزهای دوشنبه فقط به مقصد اسکله بندرترکمن تردد می کند.
به گفته وی؛ در استان گلستان۱۵۰ کیلومترخط ریلی وجود داشته و ۸ ایستگاه راه آهن فعال است.
وی بهسازی سالن مسافری ایستگاه‎های بندرترکمن و بندرگز، استقرار و ساماندهی تاکسی سرویس راه‎‎آهن، استقبال از مسافران نوروزی و افزایش ظرفیت و تعداد سالن های مسافری گرگان را از دیگرفعالیت های ستاد نوروزی راه آهن شمال شرق برشمرد.

* آماده سازی سواحل و بنادر گلستان
مدیر کل بنادر و دریانوردی گلستان از فعال شدن طرح گردشگری دریایی در حوزه استحفاضی ساحلی این استان خبر داد و گفت: اسکله های بندرگز و بندر ترکمن آماده اجرای طرح گردشگری دریایی در فاصله ۲۵ اسفند۹۵ تا ۱۵ فروردین ۹۶ است.
الله یار اسعدی اضافه کرد: توزیع ۵۰ هزار کتابچه راهنمای توصیه ایمنی بین گردشگران، توزیع ۳۵۰ جلیقه نجات میان شرکت های تعاونی ماهیگیران برای فعالیت در جابجایی گردشگران نوروزی، بازدید از شناورها به منظور رعایت ایمنی از جمله فعالیت های آماده سازی طرح سفر گردشگری دریایی نوروز ۹۶ است.
استان گلستان۱۳۱ کیلومتر از طول ساحل دریای خزر را در خود جای داده است.
وی افزود: سال گذشته ۴۶ هزار نفر گردشگر نوروزی از خدمات سفرهای دریایی در حوزه استان گلستان استفاده کردند.

*ایمن سازی راه های گلستان در سال ۹۶
علی اصغر رفیع نژاد مجری ساخت و نظارت بر پروژه های راهسازی گلستان هم از کارهای صورت گرفته در این حوزه به تکمیل ایمنی ۳ کیلومتر قبل و بعد از پل نرماب در حوزه مینودشت، تکمیل ساخت تقاطع غیرهمسطح ورودی علی آبادکتول و ایمن سازی محدوده های در حال کار اشاره کرد.
وی اضافه کرد که برای سال ۹۶ هم برنامه هایی در حوزه بزرگراه ها و راه آهن استان در دست اجراست.
گلستان یک میلیون و ۹۰۰۰ هزار نفر جمعیت از اقوام و مذاهب مختلف دارد و از مناطق گردشگر پذیر در شمال کشور به شمار می رود، سالانه از این استان ۱۸ میلیون مسافر و زائر برای حضور در مناطق گردشگری شمال و زیارتی مشهد تردد دارند.
همجواری کوه، دریا، جنگل، دشت و مزارع سرسبز و طلایی به همراه آثار تاریخی فراوان و هوای مطلوب در آغاز بهار، استان گلستان را به مقصد بسیاری از گردشگران کشور تبدیل کرده و گذر زائران حرم امام رضا (ع) که مسیر تهران – گرگان – مشهد را انتخاب می کنند ،بر رونق گردشگری استان افزوده است.
این استان مرزی با کشور ترکمنستان ، دریای خزر و استان های مازندران ، سمنان وخراسان شمالی همسایه است.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار