استاندار گلستان:

مدیریت عشایری با فن‌آوری روز همراه شود

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۴ ب.ظ
مدیریت عشایری با فن‌آوری روز همراه شود استاندار گلستان بابیان اهمیت مسائل نرم‌افزاری در مسائل عشایری، گفت: مدیریت عشایری نباید به‌صورت سنتی انجام شود و باید با استفاده از علم و فن‌آوری روز اجرایی شود. به گزارش گنبدی ها و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان، حسن صادقلو در جلسه شورای عشایری استان، با تأکید بر موضوعات اقتصاد مقاومتی در کشور، اظهار […]

استاندار گلستان بابیان اهمیت مسائل نرم‌افزاری در مسائل عشایری، گفت: مدیریت عشایری نباید به‌صورت سنتی انجام شود و باید با استفاده از علم و فن‌آوری روز اجرایی شود.

به گزارش گنبدی ها و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان، حسن صادقلو در جلسه شورای عشایری استان، با تأکید بر موضوعات اقتصاد مقاومتی در کشور، اظهار کرد: باید نسخه اقدام و عمل عشایر در اقتصاد مقاومتی تهیه شود و مشخص شود با توجه به ظرفیت‌های بالای عشایر چه نقش‌هایی را در اقتصاد مقاومتی می‌توانند داشته باشند.

وی مسئله ساماندهی مراتع را پراهمیت دانست و افزود: همه عشایر باید دارای پروانه چرا باشند و بر اساس آن از مراتع استفاده کنند.

استاندار با اشاره به موضوع سلامت عشایر، ادامه داد: مسائل بهداشتی و سلامت عشایر در انسان، دام و محیط حائز اهمیت است چراکه عشایر تولیدکننده بخش قابل‌توجهی از محصولات گوشتی و لبنی هستند.

وی محصولات تولیدشده توسط عشایر را ارگانیک و پرارزش دانست و یادآور شد: متأسفانه استفاده از محصولات ارگانیک به‌صورت فرهنگ درنیامده و باید با استفاده از مشوق‌ها این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم و یقیناً بافرهنگ شدن استفاده از محصولات ارگانیک نقش تولیدات عشایر و ارزش آن بیش‌ازپیش مشخص می‌شود.

صادقلو با اشاره به اسکان عشایر، گفت: اسکان عشایر در شرایطی که مراتع برای استفاده دام‌های آن‌ها پاسخگو نباشد، قابل‌بررسی و تأمل است و نباید این اسکان مشکلاتی همچون حاشیه‌نشینی را ایجاد کند.

وی افزود: با توجه به سرمای اخیر و خساراتی که به دام عشایر وارد آمده، پیگیری‌های لازم صورت گرفته و خسارت سرمازدگی جبران خواهد شد.

همچنین در این جلسه مدیرکل امور عشایری استان گزارشی از آخرین وضعیت عشایر استان ارائه کرد و گفت: عشایر استان در سه شهرستان گنبدکاووس، کلاله و مراوه‌تپه حضور دارند و ما هرساله پذیرای عشایر استان‌های خراسان شمالی و رضوی در فاصله ماه‌های آبان تا فروردین در گلستان هستیم.

رضا علیپوری با اشاره به تولیدات عشایر استان تصریح کرد: عشایر استان در سطح ۳۵۰ هزار هکتار از مراتع استان پراکنده هستند و سالانه پنج هزار و ۲۲۵ تن گوشت قرمز و ۱۴ هزار و ۲۹۲ تن شیر تولید می‌کنند.

وی افزود: اداره کل امور عشایری تلاش دارد با ارائه خدمات عمرانی و حرفه‌ای و شغلی در بهبود روند زندگی عشایر نقش داشته باشد و در حال حاضر عشایر استان دارای ۹ شرکت تعاونی، یک اتحادیه، دو فروشگاه ثابت و یک فروشگاه سیار و دارای دومین میدان دام بزرگ کشور در گنبدکاووس هستند.

آخرين اخبار
پر بحث ترين
فروشگاه خرید شارژ سایت گنبدی ها
حشره کش برقی
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
پایگاه خبری تحلیلی گنبدی ها
محل كد آمار