تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹
39 views

همدلی نمایندگان استان پیش‌نیاز توسعه است

همدلی نمایندگان استان پیش‌نیاز توسعه است
نماینده مردم شرق استان گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استاندار گلستان از بهره هوشی بالایی برخوردار است، گفت: با حضور وی افق روشنی برای استان پیش‌بینی می‌کنم.

شرق استان گلستان در ادبیات عامه مردم استان به منطقه‌ای از شهر «خان‌به‌ببین» تا «مراوه‌تپه» را شامل می‌شود که مجموعا شامل شهرستان‌هایی از جمله «رامیان»، «آزادشهر»، «مینودشت»، «گنبدکاووس»، «گالیکش»، «کلاله» و «مراوه‌تپه» بوده و اما در تقسیم‌بندی‌های حوزه انتخابیه مجلس شورای اسلامی تنها شامل چهار شهرستان مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه است.

این منطقه که عمدتا دارای ظرفیت‌های بزرگ گردشگری، کشاورزی و دامداری بوده و از آب و هوای نسبتا مساعدتری نسبت به سایر شهرستان‌ها برخوردار است در سال‌های گذشته توانسته عقب‌ماندگی‌ها و محرومیت‌های خود را با سرعت خوبی پشت سر گذاشته و کم‌کم در بسیاری از موضوعات خود را در قواره منطقه‌ای مهم و تاثیرگذار در معادلات استانی نمایان کند.

نقش نماینده مردم این منطقه در مجلس در سال‌های اخیر که مقارن با تلاش وی برای حضور مسوولان بسیار بلندپایه کشوری در شهرستان‌های این حوزه انتخابیه که به مساعدت دولت برای توسعه این شهرستان‌ها انجامیده است نقشی انکارناشدنی است، نماینده‌ای که کمتر خود را وارد حواشی کاذب مجلس و حواشی خودساخته درون استان گلستان کرده و تلاش کرده با نگاه فکری مستقل از احزاب و جناح‌ها در حد وسع به توسعه عمرانی و زیرساختی این منطقه کمک کند.

به همین دلیل با «شهرام کوسه‌غراوی» نماینده مردم شریف حوزه انتخابیه شرق استان گلستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران مجلس به گفت و گو نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

فارس: ویژگی یک نماینده خوب در مجلس شورای اسلامی را چه می‌دانید؟

غراوی: به نظر بنده یک نماینده شایسته در ابتدا باید بداند که نماینده ۸۰ میلیون نفر مردم ایران است و در قابل تمام تصمیمات و اقداماتش در مجلس باید به همه مردم پاسخگو باشد، در وهله بعد نمایندگان مجلس باید واقع‌نگر بوده و با روحیه مردمی بدون رفتارهای پوپولیستی باشد و از خودنمایی پرهیز کند، زیرا این رفتارها به ویژه در شرایط اخیر کشور کمکی به مردم نمی‌کند.

نماینده شایسته از بخشی‌نگری و جزئی‌نگری پرهیز کرده و با انجام وظایف قانونی خود از ورود به مسائل پیش پا افتاده از جمله انتصابات در یک اداره یا بخش کوچک شهرستانی و مسائل حاشیه‌ای خودداری می‌کند.

نمایندگان مردم در صورتی می‌توانند واقعا به رسالت خود عمل کنند که برای رضای خدا کار کرده و با دفاع از بیت‌المال از رفتارهای شخصی پرهیز کنند و نگذارند که بنا به درخواست‌ها و فشارها به سمت خطا بروند.

* احتمال تغییر در راس فرمانداری گالیکش

فارس: برخی مطالب در روزهای اخیر پیرامون تغییر فرمانداران شهرستان‌های شرق استان مطرح شده است، آیا شما از این موضوع اطلاعی دارید؟

غراوی: فرمانداران شهرستان‌های مراوه‌تپه و کلاله که به تازگی حکم خود را دریافت کرده‌اند و قطعا بعید به نظر می‌رسد با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات و تاکید وزیر کشور تغییری در این شهرستان‌ها ایجاد شود، درباره شهرستان مینودشت نیز هیچ حرفی زده نشده و بنده نیز اطلاعی از موضوع تغییر ندارم و بعید می‌دانم این موضوع در دستور کار باشد اما درباره شهرستان گالیکش چند ماهی است که موضوع تغییر مطرح شده و هنوز وزارت کشور و استانداری نظر نهایی را اعلام نکرده است که ما نیز منتظر نتیجه هستیم.

فارس: نظر شما در ارتباط با استاندار جدید گلستان چیست؟ و آینده استان را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

غراوی: استاندار گلستان به نظر بنده یک فرد اقتصادی و توسعه‌نگر با نگاهی روشن و درک درستی از شرایط استان است که با توجه به بهره‌مندی بالای وی از IQ و EQ در صورت تداوم تعامل و همکاری با نماینده ولی فقیه در استان، نمایندگان مردم در مجلس و سایر ظرفیت‌های استان می‌تواند افق روشنی را برای استان گلستان رقم بزند.

ایشان که خودش نماینده مجلس بوده، در حوزه اجرایی تجارب زیادی داشته و در سطوح مختلف ملی نیز کار کرده است به طور قطع در صورت ایجاد و تعمیق همدلی در استان می‌تواند به توسعه بیشتر استان کمک شایانی کرده و باعث شود تا همه در کنار هم با هدف رشد استان خود قرار بگیریم.

* راه‌اندازی دامداری ۳۰۰۰ راسی در مراوه‌تپه با اعتبارات صندوق بازنشستگی کشور

فارس: در طی ماه‌های اخیر در حوزه انتخابیه خود چه فعالیت‌های شاخصی انجام داده‌اید؟

غراوی: بنده از ابتدای حضور در مجلس شورای اسلامی تلاش کردم با پرهیز از حاشیه‌ها و چالش‌های کاذب و درگیر کردن خود به امور خرد از جمله جابه‌جایی‌ها و انتصابات و … بیشتر به وظایف اصلی خود یعنی قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای آن و همچنین رسیدگی به مشکلات مردم حوزه انتخابیه بپردازم.

به همین دلیل در هر چهار شهرستان حوزه انتخابیه خود توانسته‌ام رضایت نسبی مردم عزیز را به دست آورده و در محضر خداوند متعال نیز روسفید باشیم که به طور مثال به نمونه‌ای از این اقدامات که در ماه‌های اخیر اجرایی شده است اشاره می‌کنم:

گازکشی روستاهای حوزه انتخابیه به ویژه در مناطق مرزی و محروم از جمله مسیر مراوه‌تپه به «کرند» را که سالهاست از این نعمت بی‌بهره بودند اجرایی کرده‌ایم، درمانگاه تامین اجتماعی را در کلاله برای نخستین بار فعال کرده و با ۱۳ میلیارد اعتبار در حال اجرای پروژه آن هستیم، پیست اسبدوانی «صوفیان» را که در ابتدای نمایندگی کلنگ‌زنی کرده بودیم در حال اجرای مراحل نهایی آن هستیم.

بیمارستان گالیکش نیز که نخستین بیمارستان این شهرستان است از زمان حضور بنده پروژه‌اش آغاز به کار کرده و همچنان این پروژه در حال اجراست. بعد از سیل اخیر نیز که در حوزه انتخابیه ما بیشتر به شکل رانش خودنمایی کرده است راه‌های بسته شده به ویژه در روستاها را باز کرده‌ایم و با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد تومان راه روستایی «ساسنگ» را که بیشترین تخریب را داشته در حال بازسازی هستیم.

در شهرستان مراوه‌تپه یک اقدام بسیار بزرگ صورت داده‌ایم که با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق بازنشستگی کشوری یک دامداری دام سنگین با ظرفیت ۳ هزار راس را راه‌اندازی می‌کنیم، آسفالت مسیر منتهی به آرامگاه خالدنبی (س) پس از سال‌ها، آسفالت راه‌های روستایی در دهستان‌های مختلف شهرستان‌های کلاله و مراوه تپه و اجرای طرح هادی ده‌ها روستا از جمله اقدامات ماه‌های اخیری است که توفیق داشتم به عنوان خدمتگزار مردم آن را پیگیری کنم.

* راه‌آهن شرق استان نیازمند عزم و همدلی همه نمایندگان است/ عدم تخصیص اعتبار پیش‌بینی شده برای راه آهن

فارس: سرنوشت موضوع راه‌آهن در شرق استان گلستان به کجا رسید؟

غراوی: موضوع راه آهن  که اتصال استان گلستان به ویژه شهرهای شرق استان به خط ریلی کشور و همچنین ارتباط با آسیای میانه را بسترسازی می‌کند تا مراحل خوبی پیش رفت و حتی به جایی رسید که کار تا آغاز و اجرای عملیات فاصله چندانی نداشت، زیرا در سفری که بنده به همراه وزیر سابق راه و شهرسازی به ترکمنستان داشتیم با توجه به تاکیدات مطرح شده در این دیدار از سوی طرفین برای افزایش ارتباطات ریلی و همچنین اهمیت شهرستان‌های شرقی استان گلستان در حوزه ارتباط فرهنگی با کشورهای آسیای میانه از وزیر سابق دستور اعطای اعتبار برای اجرای پروژه راه آهن در شرق استان گلستان را گرفتیم که با تلاش در کمیسین تلفیق حتی ردیف ۱۵ میلیارد تومانی برای آن ایجاد کردیم اما متاسفانه تخصیص پیدا نکرد.

این موضوع از این جهت است که برای اجرای این پروژه‌ها و تخصیص بودجه‌های مربوطه نیاز به همدلی و پیگیری‌های همه جانبه همه ظرفیت‌های استان اعم از دولتی‌ها، نمایندگان مجلس، ائمه محترم جمعه، نهادها و دستگاه‌های اجرایی و … داریم که متاسفانه به دلیل بخشی‌نگری در برخی از حوزه‌ها به این نکته نمی‌رسیم که مثلا همه استان پیگیر مطالبات مردم مراوه‌تپه باشیم و بعد از آن دوباره همه استان پیگیر مطالبات مردم «بندرگز» باشیم بلکه هرکس مشغول رایزنی برای برنامه‌های بخشی خود است و این مانع از توسعه استان می‌شود.

فارس: موضوع منطقه آزاد تجاری «اینچه‌برون» در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

غراوی: منطقه آزاد تجاری یک طرح فراشهرستانی و فرامنطقه ای است و قطعا نفع آن در صورت تحقق و نهایی شدن به همه استان و بلکه کشور خواهد رسید، این طرح پس از چند بار تلاش و اصلاح نهایتا به صورت کاملا حساب شده و دقیق از کمیسیون اقتصادی وارد صحن مجلس شد و خوشبختانه توسط نمایندگان محترم به تصویب رسید اما اعضای محترم شورای نگهبان نسبت به برخی موارد و جزئیات طرح ایراداتی را مطرح کرده اند که این ایرادات در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی و برطرف شدن است که هنوز این کار به اتمام نرسیده و به نظر ما می شود با تفاهم بسیار خوب و کار کارشناسی این ایرادات را برطرف و نظر شورای نگهبان را نیز جلب کرد.

* بخشی‌نگری بزرگترین آفت در استان گلستان است

فارس: بزرگترین مانع توسعه استان گلستان را چه می‌دانید؟

غراوی: به نظر بنده استان گلستان یک از با ظرفیت‌ترین استان‌های کشور در حوزه‌های مختلف است که این نظر را بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران نیز تائید می‌کنند، شما می‌دانید در حوزه گردشگری، بازرگانی، صنعت، کشاورزی، باغداری، تولیدات دام و طیور استان گلستان دارای مزیت‌های بسیار بالا و پتانسیل‌های بی‌نظیری است که طی سال‌های متمادی کمتر توانسته از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوبی بهره ببرد.

بنده معتقد هستم بزرگترین مانع توسعه استان در حال حاضر عدم همدلی همه جریانات و گروه‌ها، مسوولان و مدیران، مردم و رسانه‌ها و نمایندگان و گروه‌های مرجع با یکدیگر است، زیرا اگر همه این ظرفیت‌ها در کنار هم قرار بگیرند می‌تواند استان گلستان را به جایگاه واقعی خود برسانند.

فارس: پیشنهاد شما برای توسعه با شتاب استان گلستان و شرق استان چیست؟

غراوی: پیشنهاد من همان طور که قبلا هم گفته‌ام وحدت، همدلی و همراهی همه مسوولان و نمایندگان است زیرا تا زمانی که نتوانیم در کنار هم برای مناقع مردم منطقه به دفاع برخیزیم نمی‌توانیم آن گونه که باید امکانات، بودجه و تجهیزات لازم برای توسعه منطقه شرق استان و مجموعه کل استان فراهم کنیم.

پیشنهاد دیگر بنده جلسات تخصصی با حضور همه دلسوزان استان گلستان بدون نگاه حزبی و جناحی و با هدف استفاده از نظرات و راهکارهای همه است تا بتوانیم دست در دست هم داده و با کمک هم استان خود را به سمت توسعه سوق دهیم.

* به زودی شاهد افول قدرت‌های ظاهری دنیا می‌شویم/ افتخارات ۴۰ سال گذشته را پررنگ کنیم

فارس: نظر شما درباره بیانیه گام دوم انقلاب و الزامات آن چیست؟

غراوی: بیانیه گام دوم انقلاب یک نقشه راهبردی بزرگ و بی‌نقص برای رسیدن به اوج مطالبات مردم و نظام مردم‌سالارانه دینی ماست که رهبر معظم انقلاب در دقیق‌ترین وجه ممکن با احصای توفیقات گذشته و بر مبنای ظرفیت‌های مهم کشور به ویژه جوانان، مسیر آینده کشور و انقلاب را ترسیم کرده‌اند.

آنچه باید به طور کلی درباره الزامات این بیانیه مورد توجه همه ما به ویژه جوانان قرار بگیرد این است که ما در ۴۰ ساله گذشته در ناامن‌ترین منطقه دنیا امن‌ترین کشور دنیا بوده‌ایم و در حال حاضر که سخت‌ترین دشمنی‌ها و جنگ‌های اقتصادی بر ما تحمیل شده با وجود برخی تنگناهای اقتصادی در حوزه‌های مختلف دفاعی، علمی، فناوری، پزشکی، ورزشی، هنری و … در سطح منطقه و دنیا به قله‌های افتخار رسیده و جهانیان را متعجب کرده‌ایم.

بدون شک اگر جوانان عزیز و توانمند ایران زمین این مسیر پرافتخار را مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب و الزامات آن تداوم بخشیند به زودی شاهد افول همه قدرت‌های پوشالی دنیا و اقتدار میهن عزیزمان خواهیم بود و بدون تردید با تدابیر نظام، دولت و همراهی مردم بر مشکلات اقتصادی نیز فائق خواهیم آمد.

فارس: حرف ناگفته‌ای اگر دارید بفرمائید؟

غراوی: ضمن تشکر از همراهی رسانه‌ها اعم از رسانه‌های مجازی و مکتوب در استان گلستان که در طی سال‌های اخیز نقش موثری در پیشبرد اهداف به ویژه در مسیر توسعه داشته‌اند، امیدوارم بتوانیم به روزی برسیم که به دور از حواشی و چالش‌های وقت‌گیر و انرژی با همدلی شاهد رشد روزافزون استان گلستان و شرق استان باشیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.